Beszámoló "a helyi identitás és kohézió erősítése" című pályázatról
Magyarország Kormánya Partnerségi Megállapodásban célul tűzte ki a helyi közösségek fejlesztését. A 2014-2020 programozási időszakban közösségépítő programok megvalósítását tervezik a megyékben, melynek célja a települések, térségek cselekvőképességének fejlesztése. Ennek megvalósítása érdekében a településfejlesztési operatív program keretében pályázatot írt ki, „A helyi identitás és kohézió erősítése a szuhavölgyi településeken" címmel, TOP-5.3.1-16.B01-2017-00027 számmal.
Rudabánya Város Önkormányzata gesztortelepülésként sikeresen pályázott a fenti projektre és konzorciumban Kurityán, Alsószuha, Dövény, Felsőnyárád, Jákfalva, Felsőkelecsény településekkel bruttó 70.000.000 Ft támogatást nyert.
Településünket az elnyert támogatásból 46.841.730 Ft illeti meg.
A projekt fizikai befejezésének tervezett időpontja:2021.02.28.
2018. május 7-én lakossági fórumot tartottunk, ahol Rudabánya polgármestere, Szobota Lajos, alpolgármestere, Novák Péter, jegyzőnője, Dr. Novák Nikoletta, az intézményvezetők és a helyi lakosok személyesen is megismerték a kulturális közösségfejlesztő mentort, Bernáth Zoltánnét, a szakmai vezetőt, Kossuth Norbertet, valamint a helyi közösségfejlesztőt, Deáki Adriennt.
A fórum keretében megtörtént a szakmai vezetés bemutatkozása, ismertetésre került a projekt szakmai tartalma, valamint a „Cselekvő Közösségek" projekt és a TOP pályázat kapcsolódásáról is információt kaptak a jelenlévők, zárásként pedig Hadobás Sándor tartott előadást „A közösségek szerepe Rudabánya életében" címmel.
A fórumot követően a szakmai vezető és a közösségfejlesztő összeállított egy 20 kérdésből álló közösségi interjút (kérdőívet). Igyekeztünk eltérő korcsoportokat és eltérő hátérrel rendelkező személyeket bevonni a kitöltésbe, összesen 39 személyt. A felmérés célja az volt, hogy megtudjuk, mennyire erős a lakosság Rudabányához való kötődése, mit tartanak jónak a közösségi életben, a közösséget érintő területeken milyen változásokra lenne igény, milyen problémákat érzékelnek, és részt vállalnak-e aktívan a programok megvalósításában.
A kitöltött interjúk összegzését, értékelését, érték- és problémalistáját szöveges dokumentum formájában elkészítettük. A kapott eredmények tükrében a közlekedésbiztonságra, a bűnmegelőzésre, az egészségfejlesztésre és a kulturális programokra kell a fókuszt helyeznünk.
2018. május 24-én közösségi beszélgetésre került sor, ahol a közösségi interjúk összegzését, a kirajzolódó érték- és problémalistát ismertettük, melyről emlékeztetőt készítettünk, és elérhetővé tettük a könyvtárban, mint közművelődési intézményben. Az itt élők bele tudják írni a véleményüket, ötleteiket a változtatásokkal kapcsolatosan.
A kérdőív kitöltése után a válaszokat összegeztük, majd az elemzés és az értékelés következett. A kapott válaszokból körvonalazódott, hogy a megvalósítandó programok között szerepelnie kell a bűnmegelőzési tájékoztatásnak, a közlekedésbiztonsági fejlesztést szolgáló felvilágosításnak, valamint az egészségfejlesztésnek.