A költészet napja
Április 11-én, József Attila születésnapján ünnepeljük a Költészet Napját. Ilyenkor országszerte megemlékezéseket, irodalmi műsorokat, kiállításokat és más rendezvényeket tartanak, melyeken felelevenítik a legjelentősebb magyar költők életét és munkásságát, és természetesen elhangzanak legszebb verseik is.
Rudabánya is büszkélkedhet költőkkel. Az egykori bányaorvosnak, dr. Görgő Tibornak öt verseskötete jelent meg az 1920-as, 30-as években, és a korabeli lapok is publikálták költeményeit.
Viktor Gyula könyvtáros, Istvánffy-díjas néprajzkutató költőként is hírnevet szerzett magának az 1960-as, 70-ea és 80-as években. Verseit, meséit a megyei és az országos lapok közölték, önálló kötete azonban nem jelent meg.
Dr. Görgő Tibor és Viktor Gyula részletes életrajza honlapunk Jeles személyiségeink című részében olvasható, fotók kíséretében.
(Sok forrás Rudabánya legnevesebb szülöttét, gróf Gvadányi Józsefet is költőnek mondja, az ő rímes formában írt művei azonban nem lírai alkotások, hanem verses elbeszélések, ezért inkább írónak, mint költőnek nevezhető.)
Rudabánya szomszédja, Felsőtelekes is adott egy neves költőt a magyar irodalomnak: itt született Telekes Béla (1873-1960), az Ady előtti költőnemzedék egyik legtehetségesebb tagja, aki közel hét évtizeden keresztül jelen volt a magyar irodalomban. Életében négy, halála után pedig még két verseskötete jelent meg, ezek mellett számtalan műfordítást készített, melyek közül néhány még napjainkban is "él", vagyis modern kiadása is van (például Dumas: A jávai orvos; Byron: A chilloni fogoly). Honlapunkon róla is találhatnak életrajzot és képeket olvasóink. Reá emlékezve ez alkalommal négy olyan fotót mutatunk be, amelyek különböző életkorokban ábrázolják, és nem szerepelnek a korábban általunk közölt fényképek között.
Telekes Béla 6 évesen...
… középiskolás korában...
… 30. életéve táján...
… és 85 évesen.