A rudabányai könyv- és folyóirat-kiadás legújabb eredményei
A közelmúltban két új könyv jelent meg a rudabányai Bányászattörténeti Kutatások Alapítvány kiadásában, melyeket az alábbiakban röviden bemutatunk.
Dr. Vitális Sándor (1900-1976) a híres Vitális geológus-dinasztia tagja volt. Elsősorban szénkutatásaival írta be nevét a magyar földtan történetébe, de egyetemi tanárként is hírnevet szerzett magának. Oly sok más tudóshoz hasonlóan, az 1950-es évek elején az akkori hatalom koholt vádak alapján őt is viszgálati fogságba vetette. A börtönben fogvatartói utasítására írta meg A szénkutatás (a szénbányászati geológus szolgálat) megszervezése, Az orszáos földtani kutatás megszervezése és A geológus feladata és kötelessége című tanulmányait. Ezeket a tudománytörténeti szempontból érdekes írásokat tartalmazza a kötet. A bennük foglalt javaslatok később jórészt megvalósultak, amikor a Magyar Állami Földtani Intézet révén kiépült a nemzetközi hírnevet szerzett magyar geológiai szolgálat. Felmerülhet a kérdés, hogy miért Rudabányán adták ki ezt a könyvet? A válasz egyszerű: a kiadó nem csak a bányászat és a rokon szakmák (földtan, kohászat stb.) helyi emlékeivel, hagyományaival foglalkozik, hanem a történelmi Magyarország egészére kiterjed a figyelme, s ezt tükrözik vissza régebbi és új kiadványai is.
A másik, ugyancsak mostanában elkészült könyv a 2014. decemberében elhunyt dr. Csiffáry Gergely egri történész munkája, amely Dobó István, az egri hős várkapitány életútját mutatja be reálisan, mindenfajta szépítgetés és pátosz nélkül. A szerző az egyik legismertebb hazai ipartörténész volt, e tárgykörben számos könyve és tanulmánya látott napvilágot, főként Heves Megye vonatkozásában. Több tanulmánnyal gazdagította a Rudabányán megjelenő Bányászattörténeti Közlemények című folyóiratot is. 2009-ben a rudabányai Érc- és Ásványbányászati Múzeum Alapítvány adta ki a recski ércbányászat történetét feldolgozó monográfiáját (Az ércbányászat története a recski Lahócában), most pedig - sajnos már posztumusz munkájaként - a Dobó Istvánról szóló biográfiáját adta közre a Bányászattörténeti Kutatások Alapítvány.
Mindkét bemutatott könyv teljes terjedelmében olvasható az Országos Széchényi Könyvtár által működtetett Magyar Elektronikus Könyvtárban.
A rudabányai megjelenési helyű Bányászattörténeti Közlemények című folyóirat 9. évfolyamának 2. száma némi késéssel a napokban került a nyomdába. A hamarosan megjelenő, 138 oldal terjedelmű új füzet a következő írásokat tartalmazza:
Tanulmányok:
BENKE István: A sárospataki kaolinbányák.
FARKAS Aladár: Az erdővidéki Köpec szénbányászatáról.
ZSADÁNYI Éva: Dr. Vitális Sándor szénkutatással foglalkozó kéziratos jelentései 1936 és 1976 között.
SÓVÁGÓ Gyula: A rudabányai vasércbánya műszaki fejlesztésének áttekintése az állami bányászat időszakában (1949-1985).
VOJUCZKI Péter, PhD: Farizeusok bolygója. Geoökonómiai összefüggések a bányászatban.
Közlemények:
HADOBÁS Sándor: Kállai Géza "bányász" ex librise.
DR. VITÁLIS István: Képek a váci Nagyszál triász mészkövében észlelt metaszomatikus dolomitosodásról.
Kutatók:
DR. ZELENKA Tibor: Dr. Székyné dr. Fux Vilma, Telkibánya és a kárpát-medencei neogén érctelepek kutatója.
HADOBÁS Sándor: Benke István, a Zempléni-hegység bányászatának kutatója.
Archívum:
PAPP Andrea: Rudabánya választói névjegyzéke 1935-ből.
PAPP Andrea: A rudabányai községi képviselő-testület díszközgyűlési jegyzőkönyvéből (1943).
Szakirodalom:
HADOBÁS Sándor: Véget nem érő történet? (Könyvismertetés.)
Az új folyóirat-szám - a korábbiakhoz hasonlóan - hamarosan olvasható lesz az Országos Széchényi Könyvtár által működtetett Elektronikus Periodika Archívumban.