Rudabányaiak látogatása Borszéken
Július 30. és augusztus 5. között 46 fős rudabányai csoport látogatott a város új testvérvárosába, a Székelyföld legészakibb részén fekvő Borszékre (románul Borsec). Az ásványvizéről és hajdani fürdőéletéről volághírű település az elmúlt években ismét látványos fejlődésnek indult az elmúlt évtizedek hanyatlása után. Folyamatosan felújítják a patinás fürdő- és üdőlőéületeket, új panziók, szállodák és turisztikai létesítmények épülnek, s a tervek szerint Borszék néhány év múlva ismét Hargita megye egyik társadalmi-kulturális-idegenforgalmi centruma lesz.
Augusztus 3-4-5-én rendezték meg a Borszéki Napokat, amelynek első két napjába a rudabányaiak is bekapcsolódtak: részt vettek a megnyitó ünnepségen, az üdülőtelepi park újjáavatásán, a szórakoztató és egyéb rendezvényeken, ezek mellett pedig megismerkedtek a Székelyföld nevezetességeivel, már amennyire a rendelkezésükre álló időből futotta. Felkeresték a vadregényes Békás-szorost és Gyilkos-tavat, jártak a parajdi sóbányában, a kerámiaművességéről híres Korondon és a vidék egyik központjában, Gyergyószentmiklóson. Farkaslakán megkoszorúzták Tamási Áron síremlékét, hazafelé pedig Kolozsváron megtekintették a Farkas utcai református templomot, a város főterén Mátyás király szobrát (Fadrusz János alkotása) és a gótikus Szent Mihály templomot. A Házsongárdi temetőben koszorút helyeztek Apáczai Csere János síremlékére, így tisztelegve a temetőben nyugvó erdélyi nagyságok emléke előtt.
A kirándulást hónapokon át szervezték a rudabányaiak, mindent sikerült rendben és időben előkészíteni, így az utazás és a tervezett program sikeresen zajlott le. A szervezőmunkában a legtöbb feladatot KONYHA BÉLA vállalta magára, aki SZOBOTA LAJOS polgármesterrel együtt a legapróbb részletekre is ügyelt az utazás előtt és az ott-tartózkodás során is. Köszönet illeti a borszékieket, élükön MIK JÓZSEF polgármester úrral a szívélyes fogadtatásért és a kedvező elhelyezési-ellátási körülményekért. A kirándulás egyébként önköltséges volt, vagyis minden résztvevő maga fizette az összes költségét.
Az erdélyi utazás minden mozzanatának bemutatására sajnos nem vállalkozhatunk, de a legfontosabb és legérdekesebb pillanatok közül néhányat az alábbi fényképek segítségével bemutatunk honlapunk látogatóinak. (Hadobás Sándor felvételei.)
A nagyváradi székesegyház megtekintése után a Királyhágón időzött a csoport. A kép a táj szépségét érzékelteti.
Borszék üdülőtelepének egy része látható a képen. A fák között megbúvó épületek fényképezése nehéz feladat, egyetlen fotó sem tudja visszaadni a hely valódi szépségét és hangulatát. A háttérben 1000 méernél magasabb hegyek látszanak.
A hajdan pompás borszéki fürdő- és üdülőtelep revitalizálása a köelmúltban megkezdődött. A fősétányt az elsők között újították fel, a mellette levő épületek egyike-másika azonban még romos, elhagyatott. A képen azonban már felújított villák láthatók.
A felújított sétány egyik parkjában a honfoglaló magyar vezérek
faszobrai állnak.
A hajdan legfényesebb szálloda, a Remény még sajnos ilyen állapotban van...
A
székelyföldi kirándulások elengedhetetlen úticélja a vadregényes és
itt-ott félelmetes Békás-szoros megtekintése. Természetesen a
rudabányai csoport egyik útja is oda vezetett.
A parajdi sóbánya hatalmas föld alatti csarnokai sem maradtak ki a programból. Ide autóbusszal szállítják be az érdeklődőket. A csoport itt még együtt van, de később mindenki kedve szerint barangolhatott egyik teremből a másikba.
A gyergyószárhegyi (románul Lazarea) reneszánsz Lázár-kastélyt is meglátogatta a csoport. Tornyából szép kilátás nyílik a tágas Gyergyói-medencére.
A rudabányaiak részt vettek a Borszéki Napok legfontosabb
rendezvényein, így az üdülőtelep fősétánya melletti park újjáavatásán
is. Az előtérben Mik József, Borszék polgármestere beszél, a
háttérben Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke áll, aki
szintén szólt az avatóünnepségen megjelentekhez.
Farkaslakán koszorút helyeztek el a település neves író fiának,
Tamási Áronnak a síremlékére.
A csoport tagjai Tamási Áron síremléke előtt.
Hazafelé Kolozsvár főterén, Mátyás király szobra előtt készült ez a csoportkép.
A kolozsvári Házsongárdi temetőben Apáczai Csere János és holland
felesége, Aletta van der Maet sírjánál koszorúval adózott Erdély
nagyjai emlékének a csoport.
Részlet a Házsongárdi temetőből.